MUZEUM

W muzeum zobaczymy wielopokoleniowe stroje istebniańskie, prace miejscowych twórców i rzemieślników, a ponadto unikatowy skansen, składający się z kurnej chaty z 1920 roku, stodoły oraz kuźni. W każdym z budynków umieszczone zostały liczne eksponaty.

Organizowane są tutaj warsztaty tradycyjnego rzemiosła. Możemy więc nauczyć się robienia masła w „maśniczce”, szycia „kyrpców”, wykonywania zdobień beskidzkim haftem krzyżykowym, czy też wyplatania koszy z korzeni świerkowych.

Na terenie muzeum działa zespół regionalny „Mali Zgrapianie” oraz grupa śpiewacza „Zgrapianie”. Pieśni, tańce, gry, zabawy, obrzędy w ich wykonaniu prezentowane są podczas okolicznościowych imprez.

A jeśli czujemy niedosyt, pozostańmy „Na Grapie” jeszcze chwilę… Film „Procny beskidzki rok” wprowadzi nas w autentyczne życie górali skupione przede wszystkim na ciężkiej pracy w polu i gospodarstwie, urozmaicone specyficznym świętowaniem i pielęgnowaniem dawnych zwyczajów. Przyjemnym doznaniem podczas zwiedzania jest zetknięcie się z żywą gwarą, którą posługują się oprowadzający.

KONTAKT Z NAMI:

Adres:
Centrum 423
Istebna
 
Telefony:
+48 33 855 10 69
+48 513 097 977
+48 512 007 646